Biga Meslek Yüksekokulu

Hakkında

Ekonomik kalkınma ancak yetişmiş insan gücü ile mümkündür. Mesleki eğitim ise yetişmiş insan gücü için vazgeçilmez bir süreçtir. Bu bilinçle kurulmuş olan Biga Meslek Yüksekokulunun amacı; öğrencilere yeterli mesleki bilgileri vermek ve sosyal yönlerinin gelişmesine olanak hazırlayarak bağımsız düşünebilen, araştırma yapabilen ve doğru karar verebilen, yaratıcı düşünceye sahip çağdaş bir vatandaş olarak onları topluma kazandırmaktır.

1990-1991 eğitim-öğretim döneminde Trakya Üniversitesi bünyesinde öğretime başlayan Biga Meslek Yüksekokulu, 1992 yılında 3837 Sayılı Kanunla kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine bağlanmıştır. Bu dönemde Elektrik, Otomotiv, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ile Seracılık programları bulunan Yüksekokulumuzda, 1994 yılında Dericilik ile Süt ve Ürünleri programları açılmıştır.

Yüksekokulumuz 2001-2002 Öğretim Yılından itibaren Biga Kampüsündeki mevcut binasında öğretime devam etmektedir. 2015-2016 Akademik Yılı itibarıyla Biga Meslek Yüksekokulu'nda 14 adet örgün öğretim ve 7 adet de ikinci öğretim olmak üzere toplam 21 programda 2257 öğrencisi ile öğretime devam etmektedir. Bu programlar; Elektrik (Örgün ve İkinci Öğretim) , Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım (Örgün Öğretim), Makine (Örgün ve İkinci Öğretim), Metalurji (Örgün Öğretim), Mobilya ve Dekorasyon (Örgün Öğretim), Süt ve Ürünleri Teknolojisi (Örgün Öğretim), Gıda Teknolojisi (Örgün ve İkinci Öğretim), Otomotiv Teknolojisi (Örgün ve İkinci Öğretim), Pazarlama (Örgün ve İkinci Öğretim), Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Örgün ve İkinci Öğretim), İşletme Yönetimi (Örgün ve İkinci Öğretim), Yerel Yönetimler (Örgün Öğretim), Kooperatifçilik (Örgün Öğretim), Süt ve Besi Hayvancılığı (Örgün Öğretim)'dır. Yüksekokulumuz 9149 metrekare kapalı alana sahip olup bir adet öğrenci kantini mevcuttur.

EĞİTİM ALANLARI

Derslikler: Meslek Yüksekokulumuzda 20 adet derslik mevcut olup, bunların tamamında ve atölyelerimizde projeksiyon cihazı bulunmaktadır.

Toplantı Salonu: Okulumuzda bir adet toplantı salonu mevcut olup, ihtiyaca cevap verecek donanıma sahiptir.

Konferans Salonu: Meslek Yüksekokulumuz konferans, seminer, panel, sunum gibi bilimsel faaliyetlerin gerçekleştirildiği, mefruşat ve ses sisteminin yeterli düzeyde dizayn edildiği 115 kişilik modern bir konferans salonuna sahiptir. Konferans salonumuzda öğretim elemanlarımız haricinde, alanında uzman kişiler bilimsel çalışmalarını sergileme olanağı bulabilmektedir.

Laboratuvar ve Atölyeler :

 • Süt ve Ürünleri Programı Süt Uygulama Birimi (Günlük 1000 litre süt işleme kapasiteli)
 • Kimya ve Çiğ Süt Analiz Laboratuvarı,
 • Otomotiv Programı Uygulama Atölyesi,
 • Elektrik Programı Uygulama Laboratuvarı 1,
 • Elektrik Programı Uygulama Laboratuvarı 2,
 • Genel Bilgisayar Laboratuvarı,
 • Bilgisayarlı Muhasebe Laboratuvarı,
 • Teknik Çizim Bilgisayar Laboratuvarı.
 • Mobilya Dekorasyon ve Ahşap Üretim Atölyesi


Kütüphane: Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde kurulan kütüphanenin, öğrencilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliğe kavuşması için çalışmalar devam etmektedir. Öğrencilerimiz birim kütüphanemiz yanında Biga İ.İ.B. F. Kütüphanesinden ve Üniversitemiz Merkez Kütüphanesinden faydalanabilmektedirler.

SOSYAL ALANLAR

Kampüs alanı içerisinde öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın hijyenik koşullarda öğle ve akşam yemeklerini yiyebilecekleri bir adet yemekhane, bir adet kantin mevcuttur. Bir adet Internet Cafe, spor aktivitelerinin gerçekleştiği bir adet basketbol sahası, bir adet futbol sahası, bir adet hentbol ve voleybol sahası mevcuttur. Sosyal aktivitelerde kullanılan ayrıca bir adet anfik tiyatro mevcuttur.

 

Misyon
Bölgenin ihtiyaçları kapsamında uzmanlaştığımız alanlarda yenilikçi projelerle;
 

 • Eğitim kalitesini artırarak, ulusal ve uluslararası sorunlara duyarlı, aranan eleman yetiştirmek.
 • Bölgemizdeki mevcut sorunlara çözümler üretmek ve yeni ürün geliştirmek.
 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin dünya üniversitesi olma vizyonuna destek sağlamak.


Vizyon
Yönetsel ve sistematik yaklaşımların yarattığı sonuçlar ile; Türkiye'de örnek alınan Meslek Yüksekokulu olmak.

 

İletişim :

 

E-Posta : bmyocomu.edu.tr
Telefon : 0 (286) 316 2878
Telefon : 0 (286) 316 9876
Telefon : Öğrenci İşleri İçin: 3827-3828
Faks : 0 (286) 316 3733
Adres : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 
Biga Meslek Yüksekokulu 
Şirintepe Mah. Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 37 
17200 Biga / ÇANAKKALE

45.425

Öğrenci

1.579

Akademik Personel

393

Program

39

Akademik Birim